Как да попълним данъчната си декларация (обновена 2024г)?

Atanas Atanasov
8 min readJan 30, 2018

--

Photo by The New York Public Library on Unsplash

Здравейте!

Отново дойде времето за попълване на годишната данъчна декларация. Ще се постарая да споделя опита си в подаването на документите онлайн. Първо, налага се да попълня данъчна декларация, защото през изминалата година:

  • Купувал съм акции и други ценни книжа
  • Продавал съм акции
  • Получавал съм дивиденти
  • Имам други доходи от чужбина (от crowd-funding платформи като InRento)
  • Правил съм дарения

Преди да започнем — трябва ви ПИК (персоналния идентификационен код) от НАП и служебна бележка за доходите от работодателя ви (само ако се самоосигурявате, от 2020г. вече работодателите попълват информацията директно в НАП). ПИК може да получите от офис на НАП след подаване на заявление. Става доста бързо, аз го взех от офиса в София, който се намира на кръговото на 4-ти километър на бул.Цариградско шосе.

Имайте предвид също, че за подаването на декларацията онлайн ще ви трябват сканирани копия на документите, които ще приложите към нея, например документи, доказващи доходите от брокера ви.

Срокът за физическите лица, които не са еднолични търговци за подаване на годишна данъчна декларация и за внасяне на данъка по декларацията остава непроменен — 30 април. Срокът за ползване на 5 % отстъпка от данъка за довнасяне е 31 март.

Логване в системата

След като вече имате необходимото се логвате на сайта на НАП в портала за е-услуги. После от менюто избирате ‘Услуги’ -> ‘Подоходни данъци’ -> ‘Приемане на Годишна данъчна декларация по чл. 50 Закон за данъците върху доходите на физическите лица №1479’ -> ‘Подаване’.

След това излиза прозорец, в който трябва да потвърдите, че искате да заредите данните, въведени от работодателя ви. Избирам и чавката да се заредят данни и в приложение 13.

Може да прочетете информативно общите указания и след това от навигацията в ляво отидете на „Данни за декларатора”. Тук попълвате личните си данни и накрая потвърждавате от бутона долу вдясно. Ако вече сте попълвали декларация онлайн минали години повечето данни са запазени и трябва да попълните само частите “Адрес за кореспонденция” и „За контакт”. Избирам и опция 6 — местно лице.

Част ІІІ — Приложения към декларацията

Тук избираме кои приложения към декларацията ще попълним. Тези, които съм избрал аз са:

  • Приложение № 1 доходи от трудови правоотношения — Няма как без него.
  • Приложение № 5 доходи от прехвърляне на права или имущество — Тук се въвеждат продадените акции.
  • Приложение № 6 доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ — Тук се въвеждат доходите от p2p платформите.
  • Приложение № 8 притежавани акции и др. — Тук са закупените акции и доходите от дивиденти.
  • Приложение № 10 ползване на данъчни облекчения — Тук се попълва информация за даренията.
  • Приложение № 13 необлагаеми доходи и имущество, получено по наследство, завет, дарение или с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт — От 2024 година тук излизат парите, които работодателят ми е платил за болнични. Също така, дивиденти, които съм получил от местни лица.

В тази част попълвате и общия брой на документите, които ще приложите към декларацията си.

Приложение № 1 доходи от трудови правоотношения

Тук само зареждаме данните, попълнени от работодателят ни и запазваме.

Ако по някаква причина трябва да ги попълним на ръка:

Попълваме само три числа от служебната бележка за доходите:

  1. Част II, ред 1 (Облагаем доход) — Попълваме числото от ред 1 на бележката (Облагаем доход по чл.24 от ЗДДФЛ).
  2. Част IІ, ред 2 (Удържани задължителни осигурителни вноски по реда на КСО и ЗЗО) — Попълваме числото от ред 2 на бележката (Удържани задължителни осигурителни вноски по реда на КСО и ЗЗО).
  3. Част IІІ, ред 1 (Авансово удържан/внесен през годината данък от работодателя по реда на чл. 42 и чл. 49 от ЗДДФЛ) — Попълваме числото от ред 15 от бележката (Авансово удържан/внесен данък по чл.42 от ЗДДФЛ).

Толкова за това приложение, запазваме и продължаваме напред.

Приложение № 5 доходи от прехвърляне на права или имущество

В Част І, Таблица 2 на приложението се въвеждат продадените от нас акции. Тънкият момент за мен беше да изчисля цената на придобиване на акциите, които съм продал. Нека видим как можем да го направим:

ПРИМЕР

Купил съм 10 акции на Progress (PRGS) на 30.06.2017. На каква стойност са били те мога да видя или в имейла, който съм получил, или например на marketwatch.com. Виждаме, че най-високата стойност за този ден е $31.16, а най-ниската — $30.65. Цената, която ни трябва е средно аритметично на горните две цени или (31.16+30.65)/2 = $30.905.

Имаме 10 акции х $30.905 = $309.05

На kik-info.com виждаме курса на долара за 30.06.2017, който е 1.71384. Тоест финално, цената на придобиване на тези акции е $309.05 х 1.71384 = 529.66лв.

На 30.09.2017 съм купил още 10 акции. Проверяваме цените за 29.09.2017 в marketwatch.com, тъй като 30-ти е събота и виждаме висока цена $38.40 и ниска $37.77. Средната цена е (38.40+37.77)/2 = $38.085. 10 акции х $38.085 = $380.85. Курсът на долара за 30.09.2017 е 1.65664, така че сме придобили тези акции за $380.85 х 1.65664 = 630.93лв.

Пояснение: Декларирам средната цена за деня като цена на придобиване, тъй като работодателят ми е удържал вече данък за разликата между реалната цена на придобиване и средната цена за деня. Когато декларирам покупка на акции, които съм закупил сам в личния си акаунт, вече декларирам реалната цена, която съм платил.

След като разбрахме как се изчилява цената на придобиване, нека да попълним Таблица 2.

Колона 2 ( Код) — Избираме 508 ( Доходи от продажба или замяна на акции).

Колона 3( Общ размер на продажната цена при продажба или замяна на финансови активи) — Цената в лева, на която сте продали акциите.

Колона 4( Общ размер на цената на придобиване на финансовите активи от к. 3) — Записваме вече изчислената цена на придобиване тук. Ако продавате акции, които сте придобили на няколко пъти тук трябва да запишете сумата от отделните цени на придобиване.

Колони 5(Реализирани през годината печалби) и колона 6(Реализирани през годината загуби) — Продажната цена минус цената на придобиване. Ако е положителна се записва в колона 5 като печалба, ако е отрицателна — в колона 6 като загуба (записваме я без минуса, т.е. като положително число).

Ако сте правили няколко продажби сумирайте колоните и ги запишете на един ред, тъй като от 2024г. може да има само един ред с код 508.

Приложение № 6 доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ

В Част І— Данни за платеца на доходите попълвам само ред 6 ( Обща сума на доходите с код 606, платците на които не са предприятия или самоосигуряващи се лица) с общата сума на доходите в лева от всички p2p и real estate crowd-funding платформи в чужбина.

Приложение № 8 притежавани акции, доходи от дивиденти

Това приложение ми отнема най-много време за попълване. Един съвет — направете всички сметки преди да започнете да го попълвате. Когато сте готови просто пренесете информацията в него. За да сте още по-сигурни можете да потвърждавате приложението след всеки няколко реда въведена информация. Казвам това от опит — предните две години попълвах цялото приложение, потвърждавах го и получавах съобщение, че сесията ми е изтекла. После си правех пак сметките на отделно място и го попълвах наново.

По закон не се облагат доходите от сделките с акции, сключени на регулиран пазар в България (БФБ), ЕС и ЕИП (Исландия, Лихтенщайн и Норвегия). Дивидентите от тези акции обаче се декларират и се плаща 5% данък върху тях.

В Част I от приложението попълваме закупените акции, които сме притежавали към 31 декември. По-специфичното е, че тук се попълват и цената в специфичната валута, и в лева. Вече знаем как да изчислим цените, затова няма да влизам в подробности. От 2021г. вече има бутонче ‘Валути и курсове’, което отваря всички валутни курсове за деня и не се налага да ги търсим — яко.

В Част ІII декларираме доходите от дивиденти. Неприятното е, че понеже съм получил дивиденти на няколко различни дати ще трябва да сметна цената в лева за всяка от тях. Да видим как:

ПРИМЕР

На 15.06.2017 имаме 100 акции на Progress, които ни носят по $0.125 дивидент или 100 х $0.125 = $12.5

Курсът на долара за този ден е 1.75159, така че това прави $12.5 х 1.75159 = 21.89лв

На 15.09.2017 имаме 50 акции. Те ни дават отново по $0.125 дивидент, което прави 50 х $0.125 = $6.25

Курсът е 1.6349, така че имаме $6.25 х 1.6349 = 10.22лв

Или общо сме получили дивиденти за 21.89лв + 10.22лв = 32.11лв

Нека вече да попълним Част III, редове 1.1, 1.2 и т.н.:

Колона 2 ( Наименование на лицето, изплатило дохода) — Тук записвам Progress Software Corporation или Vanguard, в зависимост от това кой ми е изплатил дивидента.

Колона 3 ( Държава) — В случая с Progress — САЩ.

Колона 4 ( Код вид доход) — 8141 ( Доходи от дивиденти от източник в чужбина).

Колона 5 ( Код за прилагане на метод) — 1.

Колона 6 ( Брутен размер на дохода) — Сумата, която сме изчислили по начина по-горе.

Колона 9 ( Платен данък в чужбина) — Тъй като съм подал W8-BEN форма съм платил 10% данък. Проверете добре извлеченията си (Account Statements) за да видите колко точно данък сте платили. В тази колона отново се записва сумата в лева. Ако не сте заплатили данък за някой от дивидентите попълнете 0 и в Колона 12 трябва да има 5% от брутния размер в Колона 6.

Потвърдете приложението, когато сте готови и нека преминем нататък.

Приложение № 10 ползване на данъчни облекчения

За да потвърдите това приложение трябва първо да идете на Част IV и да я потвърдите с инфорацията до момента. След това се върнете тук.

Това приложение е доста обширно — има доста данъчни облекчения и ви препоръчвам да се запознаете с тях.

Аз ползвам данъчни облекчения за дарения. Част от тях са направени при работодателя като те вече са приспаднати в бележката за доходите ми. Другата част трябва да декларирам в Част ІV на ред 1. Сумата излиза автоматично в Част IX на ред 5.

Освен това, тъй като през годината съм направил безкасови плащания, които са повече от 80% от облагаемия ми доход, мога да ползвам и Данъчно облекчение за извършени безкасови плащания в Част Х. Маркирам и трите чавки.

Запазвам приложението и се отправям към финала.

Част ІV — Изчисляване на данъка върху общата годишна данъчна основа

След като сте попълнили всички останали части и приложения информацията от тях трябва да е попълнена автоматично в тази част. На ред 9 виждаме дължимия данък за довнасяне (ако има такъв). Ако попълним данъчната си декларация до 31 март 2020 можем да се възползваме от 5% отстъпка от данъка за довнасяне. Попълнете сумата на ред 10 и потвърдете.

Ако имате надвнесен данък (т.е. трябва да получите пари обратно) ще го видите на ред 12. Следвайте инструкциите след потвърждаването на декларацията.

Прикачане на документи

След попълването и потвърждаването на всички части и приложения трябва да прикачите всички необходими документи като броя им трябва да отговаря на числото, което сте записали в Част III.

Подаване на декларацията

Подаването на декларацията става от бутона ‘Проверка и подаване’ в навигацията в началото на страницата.

На имейл ще получите и потвърждение.

След като декларацията ви бъде обработена можете да проверите текущите си задължения към НАП по следния начин: Логвате се в портала за е-услуги. Натискате ‘Услуги’ -> ‘Плащане и изчисляване’ -> ‘Справка за задълженията с възможност за извършване на плащания № 646’, където натискате „Справка”.

Приятно попълване!

Авторът не носи отговорност за точността, изчерпателността или качеството на предоставената информация. Използвайте я на собствена отговорност.

--

--

Responses (3)